REZYDENT KS. JÓZEF PYREK

Ksiądz Józef Pyrek urodził się 13 września 1943 roku w Sterkowcu, małej wiosce w powiecie brzeskim. Był synem Stanisława i Marii z domu Gadziała. Tam został ochrzczony, tam też w 1957 roku ukończył szkołę podstawową. Od najmłodszych lat zdradzał zainteresowanie historią, teatrem, fotografią, literaturą i nowinkami technicznymi, co później wdrażał i realizował w swoim życiu. Szkołę średnią ukończył w 1960 roku, zdając maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.  Natomiast w 1961 roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne  w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Po ukończeniu studiów 4 czerwca 1967 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Swoją pierwszą pracę duszpasterską rozpoczął w dniu 24 czerwca 1967 roku, jako wikariusz w parafii Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie. Trzy lata później 4 lipca 1970 roku został wikariuszem w Wilczyskach, w gminie Bobowa. Ówczesny proboszcz parafii Wilczyska, ks. Jan Prokop powierzył młodemu księdzu Józefowi katechizacje dzieci szkolnych oraz posługę kapłańską chorym małej miejscowości – Jankowa. Na przełomie 1972/1973 roku w małej sali katechetycznej zaczął odprawiać niedzielną Mszę Świętą dla chorych, na której z czasem gromadziły się całe rodziny. Znając położenie Jankowej i odległość parafialnego kościoła w Wilczyskach, zrodziła się w twórczej głowie młodego, energicznego kapłana myśl stworzenia parafii, a tym samym budowa kościoła w Jankowej. Mimo wielu napotykanych trudności dzięki uporowi, pracowitości oraz wsparciu mieszkańców od września 1973 roku regularnie odprawiane były nabożeństwa niedzielne, rozbudowywana była sala katechetyczna na Dom Boży, aby w niedługiej przyszłości powstała nowa parafia. W dokumentacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie czytamy: w dniu 18 lipca 1974 roku ks. Józef Pyrek został mianowany rektorem rektoratu Jankowa, zaś dnia 22 grudnia 1980 roku objął urząd proboszcza nowo utworzonej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej, który pełnił do 17 sierpnia 2013 roku. Z dniem 18 sierpnia 2013 roku pozostał w parafii Jankowa w charakterze rezydenta. Od 29 grudnia 2020 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W 1977 roku za gorliwie pełnioną posługę kapłańską przyznano mu diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a dziesięć lat później – diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

W 1976 roku na stałe zamieszkał w Jankowej, początkowo w małym mieszkaniu przy pierwszym kościele – kaplicy, a następnie na Plebanii po jej wybudowaniu. W latach 1989- 1996 budował nowy kościół, który 14 czerwca 1996 roku poświęcił biskup Józef Gucwa, a 2 października 2005 roku biskup tarnowski Wiktor Skworc dokonał konsekracji kościoła. Następnie przyszedł czas na założenie parafialnego cmentarza oraz wybudowanie kaplicy dojazdowej na Równi czy też założenie orkiestry kościelnej. Ponadto w swojej posłudze kapłańskiej ksiądz Józef sprawował obowiązki członka Diecezjalnego Zespołu do spraw Jubileuszu Roku 2000. W 2005 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Bobowa. 17 sierpnia  2013 roku po 43 latach posługi kapłańskiej odszedł na emeryturę i jako kanonik pozostał przy parafii NSPJ w Jankowej. Zmarł 21 stycznia 2021 roku, spoczywa na cmentarzu w Jankowej, wśród ludzi których ukochał, z którymi dzielił troski i radości. Dla nas, mieszkańców Jankowej, ks. Józef Pyrek to Człowiek o Wielkim Sercu i Człowiek wielu talentów.