OGŁOSZENIA PARAFIALNE 02.04.2023

OGŁOSZENIA PARAFIALNE 02.04.2023

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 2 kwietnia 2023

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 11 00.
 2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować!
 3. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.
 4. W poniedziałek i wtorek Msze Św. rano o godz. 7 00, a w środę o godz. 18 00 i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Św. w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18 00. Po Mszy Św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 20 00.
 6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Rozpoczęcie Adoracji o godz. 9 00 przez dzieci ze Szkoły Podstawowej. O godz. 14 30 zapraszam na Drogę Krzyżową, a o godz. godz. 15 00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z Adoracją Krzyża rozpocznie się o godz. 18 00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22 00. Ofiary składane tego dnia do puszki są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.
 7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Zapraszam serdecznie na Adorację Najświętszego Sakramentu przy grobie Pańskim od godz. 8 00 dzieci uczące się i młodzież. O godz. 15 00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Plan adoracji na Wielki Piątek i Wielką Sobotę umieszczony jest również w gablocie z ogłoszeniami parafialnymi. Pamiętajmy, aby pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszym kościele w następujących godzinach: 9 00 i 12 00, a w kaplicy o godz. 11 00.
 8. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się poświęceniem ognia i zapaleniem świecy paschalnej przed kościołem o godz. 19 00. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa.
 9. W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 19 00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. W niedzielę o godz. 6.30 Msza Św. poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 9 30 w kaplicy i o godz. 11 00 w kościele.
 10. Spotkanie służby liturgicznej (ministrantów, lektorów) i wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w przygotowanie celebracji Triduum Paschalnego w czwartek  o godz.  9 00.
 11. Serdecznie dziękuję wszystkim biorącym udział w śpiewie Męki Pańskiej: Panom Emilowi Skrzypek, Adamowi Król, Marcinowi Michalik, Łukaszowi Nowak, Marcinowi Wąs, oraz młodzieży tworzącej chór: Janusz Wojtaczka, Maria Ćwikła, Kinga Nosal, Angelika Wojtaczka, Julia Rosiek.
 12. Zachęcam do czytania prasy katolickiej zarówno starszych jak i dzieci.
 13. Pragnę podziękować kolejnym rodzinom za posprzątanie kościoła i placu przy kościele. W tym tygodniu do sprzątania oraz pomoc przy ułożeniu grobu dekoracji kościoła i grobu proszę rodziny: Szwarga, Nosal, Nosal, Semla Marek, Kasprzyk, Semla Łukasz, Semla Ryszard, Mika. We wtorek o godz. 16 00 rozpoczęcie prac w kościele. Podziękowania kieruję również do druhów strażaków za wykonanie prac porządkowych przy kościele i plebani. Bóg zapłać Panom: Robertowi i Mateuszowi Wąs, Jakubowi Apriasz, Jakubowi Hankus, Grzegorzowi Jachowicz, Adrianowi i Piotrowi Myśliwiec, Jakubowi Nosal. Jednocześnie bardzo proszę  Druhów Strażaków o wartę przy Grobie Pańskim i pomoc przy jego ułożeniu.
 14. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej.

 

T R I DUUM  PASCHALNE – JANKOWA 2023

Wielki Czwartek – godz. 18 00 MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ pamiątka ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Po Mszy Św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do CIEMNICY – Adoracja do godz. 20 00

Wielki Piątek – rozpoczęcie Adoracji godz. 9 00

9 00 do 10 00Dzieci ze Szkoły Podstawowej

10 00 do 11 00 – mieszkańcy: Sikornik, Rzeki, Prawa strona drogi od Państwa Kwarcińskich z Podworca

11 00 do 12 00 – mieszkańcy: Za lasem, Na Połomiu, Koło Lasu w kierunku kościoła

12 00 do 13 00 – mieszkańcy: Zagórze

13 00 do 14 00 – mieszkańcy: Od Dworu, Wilkówka, Działki

14 30 DROGA KRZYŻOWA

15 00 do 15 30 GODZINA MIŁOSIERDZIA

16 00 do 16 30 – zapraszam mieszkańców: Lewa strona drogi od Państwa Bulanda

16 30 do 17 00 – zapraszam mieszkańców: Równie

LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU – godz. 18 00

20 00 – 21 00 Adoracja dla wszystkich

21 00 – 22 00 Droga Krzyżowa prowadzona przez młodzież bierzmowaną, kandydaci do bierzmowania wraz z rodzicami, młodzież studiująca

WIELKA SOBOTA – Adoracja Grobu Pańskiego – rozpoczęcie godz. 8 00 (dzieci uczące się i młodzież)

Błogosławieństwo pokarmów: 9 00, 11 00(kaplica), 12 00

Adoracja Grobu Pańskiego

12 00 do 13 00 zapraszam Róża Ryszardy Wąs, Róża Wiesławy Bulanda

13 00 do 14 00 zapraszam Róża Ewy Kruczek

14 00 do 15 00 zapraszam Róża Grażyny Kurzawa

15 00 do 16 00 zapraszam Róża Krystyny Wojtaczka

16 00 do 17 00 zapraszam Róża Lucyny Nowak

17 00 do 18 00 zapraszam Róża Mężczyzn

WIGILIA PASCHALNA – godz.  19 00

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

6 30 REZUREKCJA z procesją i Msza Św.

9 30 (kaplica)

11 00

 

 

NOTKA INFORMACYJNA „Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa”
KZ.