Wycieczka po Pierwszej Komunii Świętej

Wycieczka po Pierwszej Komunii Świętej

Rankiem w dniu 17 maja 2019r. dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami i babciami pod czujnym okiem księdza proboszcza Piotr Poślińskiego i swojej wychowawczyni Ewy Łatki wyruszyły na pielgrzymkę. Trasa wycieczki to Muszyna – Stary Sącz. Uczniowie w białych szatach pod przewodnictwem ks. Piotra Poślińskiego w wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w kościele Św. Józefa w Muszynie. To piękny zabytkowy kościół w stylu barokowym, pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku, we wnętrzu zachowały się zabytki – klasycystyczny ołtarz główny z XIX wieku z gotycką rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem i XVIII-wiecznym wysuwanym obrazem Św. Józefa, na ołtarzu zaś stoi renesansowe Tabernakulum w kształcie świątyni. Dzieci dziękowały Matce Bożej za dar przyjęcia Komunii Świętej i prosiły o opiekę w dalszym ich życiu. Następnie zwiedziły Ogrody Biblijne zlokalizowane koło muszyńskiego kościoła. W pomysłowy i działający na wyobraźnię sposób zilustrowano w nich najważniejsze fragmenty z Pisma Świętego. Mały staw porośnięty trzcinami przypomina historię o Mojżeszu w koszyku, drzewo figowe przywodzi na myśl rajskie sceny, a baranek wśród ciernistych krzaków ilustruje przypowieść o Abrahamie? Następnie spacerowaliśmy po Ogrodach Sensorycznych, które pobudzają wszystkie nasze zmysły, stąd druga nazwa nawiązująca do ludzkich zmysłów. W strefie smaku posadzono owocujące odmiany  roślin, a w strefie słuchu żwir chrzęści pod stopami w kontraście do kojącego szumu strumienia. Każdy klomb ma swoją funkcję i gdy za kilka lat roślinność rozrośnie się na grządkach, będzie to jeden z najciekawszych ogrodów w okolicy. Miejscem, które trzeba koniecznie zobaczyć podczas wizyty w Ogrodach Sensorycznych, jest wieża widokowa. Zwiedziliśmy również wzniesiony w XV wieku zamek na wzgórzu Baszta. Do dziś po budowli ostały się tylko fragmenty murów, z których doskonale widać całą dolinę Popradu i muszyńskie zabudowania. Po tak intensywnym spacerze ze smakiem pielgrzymowicze zajadali się pysznymi pierogami i smaczną rybką. W powrotnej drodze odwiedziliśmy w Starym Sączu Klasztor Sióstr Klarysek, Kościół Trójcy Świętej oraz Ołtarz Papieski. Umocnieni Bożą miłością, wiarą i  Duchem Świętym, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do naszej Jankowej.

KZ.